Een extra laagje tegen droogte
Het suberin is een vettig laagje tussen het celmembraan en de celwand. In wortels maken planten dit aan in de buitenste of een-na-buitenste cellaag. Amerikaanse onderzoekers laten in Nature Plants zien dat in tomaten dit laagje de plant helpt om met water te kort om te gaan.
Het suberin is een van de manieren van planten om zich aan te passen aan hun omgeving. De dikte van dit laagje is afhankelijk van de omstandigheden. Wat het voor onderzoekers extra complex maakt om dit laagje te onderzoeken is dat het niet altijd door dezelfde cellen gevormd wordt. Soms bevind het zich in de buitenste cellaag, en soms in de een-na-buitenste. Om hier iet wat meer duidelijkheid over te krijgen bestudeerde de onderzoekers de vorming en effect van suberin in tomatenplanten.
Net als in zandraket planten, vormt suberin in tomatenplanten in de buitenste cellaag van de wortels. Alleen is dit een ander celtype. Tomatenwortels hebben namelijk een extra celtype dat de buitenste cellaag van de wortels vormen. Maar net zoals in zandraketwortels krijgen de buitenste cellen van tomatenplantenwortels geleidelijk een suberin laagje met het volwassen worden.
Droogte bestendigheid kan in een dun laagje liggen
Aan de hand hiervan konden de onderzoekers achterhalen welke genen er in tomatenplanten nodig zijn om suberin te maken. Waren deze genen afwezig, dan vormde er een minder en minder goed suberin laagje.
Daarnaast zagen de onderzoekers dat bij afwezigheid van de suberin genen de plant minder goed op de omgeving reageerde. Niet alleen maakte de planten bij gebrek aan water minder suberin aan. Ook lukte het de planten minder goed om het opgenomen water vast te houden.
Dit onderzoek laat zien dat beter bestendigheid tegen droogte in een dun laagje kan liggen. Het geeft veredelaars een nieuwe richting voor de ontwikkeling van droogte resistente planten.
Literatuur
Cantó-Pastor, A., Kajala, K., Shaar-Moshe, L. et al. A suberized exodermis is required for tomato drought tolerance. Nat. Plants (2024). https://doi.org/10.1038/s41477-023-01567-x
