Toch niet synchroon
In het voorjaar lijken alle planten van een soort te gelijk te bloeien. Hun leeftijd lijkt er niet toe te doen. Nu laten Amerikaanse onderzoekers zien dat leeftijd weldegelijk een rol kan spelen.
De uitbundige bloemenpracht in het voorjaar is deels te danken aan het synchroon bloeien van planten van dezelfde soort. Dit helpt het met de bevruchting van de bloemen. Om te zorgen dat hun bloei gelijk is met dat van hun soortgenoten maken planten gebruik van zoveel mogelijk omgevingsfactoren. Zoals temperatuur en daglengte. Maar de leeftijd van de plant heeft ook een vinger in de pap. Voor succes is het namelijk wel handig dat een plant bloeit voordat deze doodgaat.
De onderzoekers besloten te analyseren in hoeverre de leeftijd invloed heeft op de bloeitijd. Dit deden ze met planten die een koude periode nodig hadden voordat ze kunnen bloeien. De onderzoekers zorgde ervoor dat andere omgevingsfactoren geen invloed kon hebben door de planten in constante condities te groeien. In vergelijking met planten die geen koude periode nodig hadden leken deze planten meer synchroon te bloeien.
De nadruk hier ligt op lijkt. Bij nader analyse bleken ook de planten die een koude periode nodig hadden asynchroon te bloeien. Planten ontkiemt ver voor de koude periode inging bloeide eerder dan planten die net ontkiemt waren bij de start van de koude periode. Al bloeide die laatste planten wel op een jongere leeftijd.
Hoe sterk FT aangaat hangt samen met de leeftijd van het blad
Om dit te verklaren bestudeerde de onderzoekers hoe sterk het bloei-gen FT en het FT onderdrukkende gen FLC in verschillende bladeren van de plant aanstond. FT bleek in grotere mate aan te staan in de bladeren die groeide tijdens na de koude periode dan in bladeren die al aanwezig waren voor de koude periode inging. FLC daar en tegen stond aan in de bladeren die groeide voor de koude periode, minder aan in bladeren die groeide tijdens de koude periode en zo goed als uit in de bladeren na de koude periode.
FT gaat dus niet in dezelfde mate aan als FLC uitgaat. Dit suggereert dat tijdens de koude periode er FT niet alleen de FLC onderdrukking verliest, maar waarschijnlijk ook door een nog onbekende factor geactiveerd wordt. En de mate van activatie lijkt dan weer samen te hangen met de leeftijd van het blad dat de onderzoekers bestudeerde.
Alles bij elkaar nog een hoop aannames. Maar genoeg om te kunnen zeggen dat behalve een koude periode ook andere, nog onbekende, factoren bepalen wanneer een plant bloeit. Een van de factoren die de onderzoekers nader willen bestuderen is leeftijd.
Literatuur
Huang, P.-K., Schmitt, J. and Runcie, D.E. (2024), Exploring the molecular regulation of vernalization-induced flowering synchrony in Arabidopsis. New Phytol. https://doi.org/10.1111/nph.19680
